Blog

En iyi işlemci markası ve modeli hangisi?

EN İYİ İŞLEMCİ MARKASI VE MODELİ HANGİSİ

Akıllı telefon alırken en büyük ayırıcı özellik hangi işlemci ile güçlendirildiğidir, peki en iyi işlemci hangisidir ve neler sağlar bize?

Daha hızlı ve iyi bir işlemciye sahip olmak telefon performansını nasıl etkiliyor?

En önemlisi ise fiyat durumu. Peki en yeni ve güçlü işlemciye sahip bir telefonu almak ne kadara mal olacak?

Bu yazımızda akıllı telefonların kalbini oluşturan işlemcilerin özelliklerinden, birbirleriyle kıyaslamaya ve bu işlemcilerin kullanıldığı telefonları listelenmesine kadar aradığınız birçok şeye ulaşacaksınız.

Bir insan için kalp ya da beyin ne ise, akıllı bir telefon için de işlemci, bir kalp ve beyin kadar önemli bir fonksiyon olarak karşımıza çıkıyor.

İşlemcilerin kapasiteleri düştükçe telefonların performans ve fiyatları da düşüyor. Böylelikle alacağınız telefonun işlemcisi ne kadar iyiyse aslında telefonun performansı da bir o kadar artıyor.

Son zamanlarda hızı ve gücü ile adından söz ettiren Qualcomm Snapdragon işlemcisine sahip akıllı telefon sayısı oldukça yüksek.

Belirli bir markaya atıfta bulunamasak da Android cihazlarında oldukça tercih edilen bir işlemci.

Bunun yanında, Samsung‘un bazı modellerine can veren Exynos işlemcisini görüyoruz.

Bu ara adını ABD ile yaşadığı kriz ile duyduğumuz popüler teknoloji markası ve 5G devi Huawei ise kendi işlemcisini kullanan bir başka marka. Markanın geliştirdiği işlemci ise Hisilicon Kirin olarak biliniyor.

Son olarak karşımıza güvenlik duvarının delinmezliği ile bilinen Apple‘ın işlemcisi, A12 Bionic çipleri çıkıyor.

Peki, bu işlemcilerin özellikleri neler?

QUALCOMM SNAPDRAGON 855 İŞLEMCİ

Snapdragon 855 işlemci

Qualcomm’un yeni Snapdragon 855 yonga seti, firmanın kendi düzenlediği Snapdragon Summit’te tanıtılmıştı. 5G bağlantıyı mümkün hale getiren yonga seti, geleceğin telefonları için daha yüksek oyun performansı ve daha iyi yapay zeka yetenekleri sunuyor. Böylelikle bulunduğu telefonu amiral gemisi rütbesine yükseltiyor.

Bu yılın üst seviye telefonlarında yer alacak olan Snapdragon 855Apple’ın A12 Bionic yongalarını yakalaması için geliştirildi. Qualcomm, yeni işlemcinin 7nm’lik rakibinden iki kat daha üstün bir performans sunduğunu söylüyor. Snapdragon 855, Snapdragon 845’in yapamadığı şeyi yapmaya çalışarak, 5G telefonlarda da kullanılması planlanıyor.

Dünyanın ilk 5G desteğini sunacak olan Snapdragon 855 sergilemiş olduğu performansla da oldukça ön plana çıkmayı başarıyor.

İşlemcinin performansının ölçüldüğü testlere baktığımızda ise Android Pie ve 6 GB RAM ile çalışan bir telefona güç veren 855’in tek çekirdekli testten 3545 puan aldığını görmekteyiz.

Çoklu çekirdek testinde ise 11150 puan almayı başaran yeni nesil amiral gemisi işlemcisinin, halihazırda Huawei’in en güçlü işlemcisi olan Kirin 980‘i geride bıraktığını görüyoruz.

7 nm fabrikasyon süreciyle üretilen Snapdragon 855, hem yapay zeka hem de 5G performansıyla ön plana çıkmayı başarıyor.

 1. nesil yapay zeka ünitesi ile çok daha iddialı olan Qualcomm; Samsung, Huawei ve Apple gibi güçlü rakiplerine şimdiden meydan okuyor.

Bu özelliklerinin dışında, ekrandan parmak izi okuma konusunda da geliştirmelere sahip olan işlemci, Qualcomm 3D Sonic Sensor ile de oldukça dikkat çekiyor.

Bu sensör sayesinde parmak izi her türlü koşulda rahatlıkla taranabiliyor.

Bu işlemci 8 çekirdeğe sahip. Cihazın 1.8 GHz’lik dört çekirdeği, gündelik ve sıradan işlemleri yapmakla yükümlü olacak.

Firma, ağır işlerin altından kalkması için ise 2.4 GHz’lik üç çekirdeğe güveniyor.

2.8 GHz olan ve 2.84 GHz’e çıkarılabilen çekirdek ise en zorlu görevleri üstlenmede kullanılıyor.

Grafik işlemcisi ise Adreno 640 olacak. Ayrıca, Elite Gaming opsiyonu da kullanıcılara bu işlemci ile sunuluyor.

Çipin üstünde bir de Nöral İşlem Birimi bulunuyor, bu birim, yapay zeka hareketlerini yönetmekten sorumlu olacak.

Böylece, bilgisayarın düzelttiği fotoğraf çekmek ya da gelişmiş hesaplamalar yapmak mümkün olacak.

/nm TSMC prosedürüyle üretilen kartta 5G X50 modem de yer alıyor böylece cihazın 20 Gbps’ye kadar 5G bağlantı hızı desteklemesi sağlanmış oluyor.

Her yerde aynı anda 5G olmayacağını göz önüne alan üretici, X24 adlı 4G LTE modeme de yer vermiş.

Bu işlemcinin geleceği telefonlardan bazıları:

 • Samsung Galaxy S10 Plus (bazı sürümlerde),
 • Asus Zenfone 6,
 • Xperia XZ4,
 • LG G8,
 • OnePlus 7,
 • Moto Z4,
 • HTC,
 • Xiaomi Mi 9,
 • OnePlus 7 Pro 5G,
 • Samsung Galaxy Fold,
 • Vivo Apex 2019,

SAMSUNG EXYNOS 9820

Exynos

Samsung işlemcisine dair verilerde Exynos 9820’yi , bir önceki neslin en güçlü Exynos işlemcisine göre %50 daha iyi performans sergilediğini söylüyor.

Yeni nesil işlemci nöral İşletim Ünitesi ile karşımıza çıkıyor bu işletim ünitesi sayesinde yapay zekanın tüm nimetlerinden yararlanan 9820, yapay zeka işlemlerini bir önceki nesil Exynos 9810 çipsetine göre 7 kat daha hızlı gerçekleştirebiliyor.

En yüksek performans 2.73 GHz hızında çalışan 2 adet Mongoose M4 çekirdeği tarafından sağlanan Exynos 9820’nin tek çekirdek performansı dikkat çekiyor.

Exynos 9820, bizleri yeniden tasarladığı CPU mimarisi ile karşılıyor, 8 çekirdekli işlemcinin diğer 6 çekirdeği ise 2x 2.3 GHz Cortex-A75 ve düşük güç tüketimi için 4x 1.9 GHz Cortex-A55 çekirdelerinden oluşuyor.

Yeni nesil işlemcisi ise çok çekirdekli ve tek çekirdekli performansı bakımında 9810 çipsetine göre, %15-%20 arasında bir güç verimliliği sağlıyor.

9820 işlemcisinin diğer geliştirmelerine göz atacak olursak, yeni nesil işlemci 5 kamera kurulumuna kadar destekleyebiliyor.

Yeni nesil işlemci 8K çözünürlüğünde 30 FPS video kaydedebiliyor, 4K çözünürlüğünde ise yeni Exynos, 150 fps değerinde video çekilebilmeye imkan sağlıyor.

Tamamen geliştirilmiş ISS, LTE ve Cat, 20 modemi ile ön plana çıkan yeni nesil işlemci her yönden dikkat çekmeyi başarıyor.

Yüksek İnternet hızıyla da oldukça dikkat çeken yeni nesil çipset, LTE- Advanced Pro modemi sayesinde, 2 Gbps hızında indirme yapılmasına imkan tanıyor.

İlginizi Çekebilir  Telefon Tamiri Hizmeti

Grafik bakımından da oldukça adından söz ettirecek olan yeni nesil işlemci içerisinde 12 çekirdeli ARM Mali G76 GPU bulunuyor.

Exynos 9820 işlemcisinde yer alan Mali G76 Grafik birimi bir önceki nesil G72 MP18 ile kıyaslandığında, ortaya daha etkileyici ve kesintisiz bir oyun deneyimi çıkıyor.

Bu işlemcinin kullanıldığı telefonlardan bazıları:

HUAWEİ’NİN EN BÜYÜK KOZU KİRİN

kirin

Huawei’nin başı ABD ile dertte olsa da Kirin işlemcisiyle dünyanın önemli liderleri arasında yer alıyor.

Ancak Kirin 980 işlemcisinden sonrasını anlaşmalar dahilinde tekrar üretememe söz konusu. Bu nedenle Kirin 970 ve özelliklerinden kısaca bahsedeceğiz.

Öncelikle üretim mimarisinde, 10nm  TSMC FF bulunuyor. İşlemci çekirdeğine baktığımızda ise 4x 2.4GHz, Cortex-A73 bulunuyor.

8 çekirdekli bir CPU ile bizi karşılayan Kirin 970 , Snapdragon 845 ile kıyaslandığında iki kat daha güçlü bir işlemciye sahip olduğunu görüyoruz. GPU ise 850 MHzMali-G72 MP12 olarak karşımıza çıkıyor.

Yapay zeka işlemciye sahip işlemcide, hızlı fotoğraf tanıma ve Bluetooth 5.0 gibi özellikler bulunuyor.

Kirin 970 İşlemcisinin kullanıldığı bazı telefonlar:

 • Huawei P20 Pro,
 • Huawei Mate 10 Pro,
 • Huawei Mate 10 Porsche Design,
 • Huawei P20,
 • Honor Play,
 • Honor 10 GT,
 • Honor Note 10,

Kirin 980 İşlemcisinin kullanıldığı bazı telefonlar:

 • Huawei Mate 20 Pro,
 • Huawei P30 Pro,
 • Huawei Mate 20,
 • Honor 20,
 • Honor 20 Pro,
 • Huawei Mate 20 X,

APPLE A12 BİONİC İŞLEMCİ

A12 Bionic işlemci

Apple A12 işlemcisi de A11 gibi Bionic takısıyla tanıtıldı. Çünkü A11 işlemcisi gibi A12 işlemcisi de yapay zekaya ve nöral ağlara odaklanıyor. A11’de saniyede 600 milyar olan nöral işlem kapasitesi A12’de saniyede 5 trilyona çıktı bu %833 artış anlamına geliyor ve özellikle fotoğraf işleme alanında çok işe yarayan bir özellik.

Apple A12 Bionic işlemcisini Dünya’nın ilk 7nm çipi olarak lanse etti. Bildiğiniz gibi Huawei de Kirin 980 işlemcisini ilk 7nm çip olarak tanıtmıştı. Ancak işlemcileri kullanan telefonların piyasaya çıkışını göz önüne aldığımızda Apple A12 ilk kullanıcı ile buluşan 7nm çip olma özelliğini taşıyor.

Apple A12 çipinin CPU kısmı 2 ana kümeden oluşuyor. İlk küme 2 çekirdekli performans çekirdekleri ki bunlar bir önceki nesil A11 işlemcisine göre %15 daha performanslı ve %40 daha enerji verimli. A12 de 4 adet günlük kullanım veya enerji verimliliği odaklı çekirdek bulunuyor. Bu çekirdekler daha öncekilere göre %50 daha enerji verimliliği sağlıyor.

Apple A12 Çipinin GPU kısmı ise 4 çekirdekli bir yapıda. Yeni GPU tamamen Apple tarafından tasarlandı ve önceki nesile göre %50 daha hızlı. Ayrıca A12 GPU’sunun üstün grafikler için Tesellation ve Kayıpsız Bellek Sıkıştırması gibi özellikleri de bulunuyor.

Apple A12 çipi aynı zamanda pek çok kamera iyileştirmelerini de birlikte getiriyor. Çok daha güçlü nöral motor ışık yansımalarını daha iyi hesaplayarak çok daha güzel fotoğraflar çekilmesini sağlıyor.

A12’nin ISP’si yani görüntü işlemcisi ise o kadar güçlü ki düşük ışıkta bile 60 FPS video çekebiliyor.

Ayrıca gelişmiş hareket takibi ile yeni iPhone’larla yetenekli eller çok daha yaratıcı videolar çekebilecekler.

Gelişmiş ISP. Görüntü sinyali işlemcisi, Portre modundayken sıra dışı detaylar yakalayabilen, özenle geliştirilmiş bir derinlik motoruna sahip.

Akıllı HDR ile birlikte, fotoğraflarınızda ki dinamik aralığın arttığını göreceksiniz. A12 Bionic çipin sunduğu işlem gücü ve üstün zeka, iPhone XS’i son derece becerikli hale getiriyor.

Çip aynı zamanda verimlilik için tasarlandığından telefonunuz tüm gücüyle çalıştığında bile muhteşem pil ömründen taviz vermiyor.

Mediatek helio M70

MEDİATEK HELİO M70 YENİ GELECEK TELEFONLARIN TACI

Yeni işlemci hamlesi geliyor, bu yüzden yazımıza eklemek istedik. Geçen yıl tanıtılan konşulmaya başlanan işlemci bu yıl iyice şekil aldı. Hawaii’de düzenlenen Qualcomm Summit etkinliği kapsamında 5G destekli modemini tanıtan şirketin şimdi de işlemci ile gündemde.

5G teknoloji kapımızı çalıyor. Huawei’nin yaşadığı sorunlardan birisi 5G teknolojisi altyapısı ile alakalıydı. 5G şu an o kadar önemli ki güvenlik açıkları açısından da önemli bir noktada duruyor. Akıllı telefon dünyasında da 5G teknoloji gerçekten önemli bir adım olarak tanımlanıyor. Bu teknolojiye dair önemli sorunlar yer alıyor ancak, MediaTek Helio M70 ortadan kaldırmayı hedefliyor.

Normalde telefonlarda 4G destekli alt yapılar bulunduğu için, 5G modemler için telefonlarda yer açmak gerekiyor. Çünkü yer kaplıyor. Bu da akıllı telefon üreticilerinin batarya kapasitesinden kısmasına neden oluyor. Bu yıl düzenlenen etkinlikte tanıtılan MediaTek Helio M70, yer kapasitesi sorununu aşıyor. Diğer 5G modemler kadar yer kaplamayan bu modem, 7 nm olduğu için diğer işlemcilerden daha az yer kaplıyor.

Bu modem aynı zamanda eski 2G, 3G ve 4G’yi de destekliyor. Bu nedenle alanında fark yaratacak bir işlemci olarak karşımıza çıkıyor MediaTek Helio M70. Bu yılın son aylarına doğru çıkması planlanan M70’in tüm detayları ilerleyen aylarda belli olacak. İlk olarak şu an yükselişte olan OPPO ve Vivo marka akıllı telefonlarda bulunacağı düşünülüyor. Bunun dışında gerçek anlamda yaygın kullanım için, 2020 yılının beklenmesi gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir