Blog

Performansını astronomik bir seviyeye çıkartın

İPHONE PERFORMANSINI ASTRONOMİK BİR SEVİYEYE ÇIKARTABİLİRSİNİZ

Telefonların zamanla performans düşüşü yaşadığını biliyoruz. Özellikle iPhone‘lar yeni gelen sistem güncellemelerinden sonra oldukça yavaşlayan bir işlemciye sahip. Hal böyle olunca performansı artırmak için yeni yollara başvurmak zorundayız. Bu yazımızda sizlere bir iPhone’un performansını tabiri caizse “astronomik” seviyeye nasıl getirebileceğinizi anlatacağız.

“Pil ömrü”, cihazınızın bir sonraki şarja kadar çalışmaya devam ettiği süredir diyebiliriz. “Pil kullanım süresi” ise, pilinizin değiştirilmesi gereken ana kadar geçen zaman dilimi olarak karşımıza çıkıyor. Hem pil ömrünü hem de pil kullanım süresini en üst düzeye çıkararak tüm Apple cihazlarınızdan en iyi şekilde yararlanabilirsiniz.

EN GÜNCEL YAZILIMI KULLANIN

Genel performansınızı artırmak için en güncel yazılımları iPhone’numuzda kullanmaya özen göstermeliyiz. Apple yazılım güncellemeleri genellikle, gelişmiş enerji tasarrufu teknolojileri içeriyor. Bu nedenle, telefonunuzda her zaman iOS’un en güncel sürümünü kullandığınızdan emin olun.

iPhone 7 Batarya Değişim Fiyatı

İPHONE’NU AŞIRI SICAK ORTAMLARDAN KORUYUN

Telefonunuz ideal sıcaklık aralığı olan 16 derece ile 22 derece aralığında en iyi performansı gösterecek şekilde tasarlandı. Bu nedenle pil kapasitesine kalıcı olarak zarar verebileceğinden, aygıtınızı 35 derecenin üzerindeki ortam sıcaklıklarına maruz bırakmıyor olmanız gerekiyor.

Aksi takdirde telefonunuzun pili normal şartlardaki kadar uzun süre güç performansı sağlayamaz.Bunun yanında telefonunuzu çok yüksek sıcaklıklarda şarj etmek bataryanıza tahmin ettiğinizden de fazla zarar veriyor. Eğer önerilen sıcaklıklar aşılırsa şarj kapasitesi iPhone yazılımı tarafından yüzde 80 oranında sınırlandırılıyor.

Bir pili sıcak bir ortamda saklamak bile geri döndürülemez bir hasara yol açabiliyor. Yine telefonunuzu çok soğuk bir ortamda kullanırken pil ömründe azalma fark edebilirsiniz, ancak bu durum geçicidir. Pilin sıcaklığı normal çalışma aralığına döndüğünde performansı da normale dönecektir.

KILIFLARI ÇIKARTIN

Şarj sırasında bazı kılıfların çıkarılması gerekebilir. Telefonun belirli tarzdaki kılıfların içindeyken şarj edilmesi aşırı ısınmaya yol açabiliyor ve bu durum pil kapasitesini düşürebiliyor. Şarj ederken telefonunuzun ısındığını fark ederseniz iPhonu kılıfından çıkarın.

iPhone 6S Plus CepteKoruma

İPHONE’Yİ UZUN BİR SÜRE BOYUNCA KULLANMADAN SAKLAYACAKSANIZ, YARIM ŞARJ EDİLMİŞ OLARAK SAKLAYIN

Telefonununuzu uzun bir süre boyunca kullanmadan saklamak istiyorsanız, bataryanızın genel sağlığı iki temel faktörden etkileniyor: ortam sıcaklığı ve aygıtın saklanmak üzere kapatıldığı andaki şarj yüzdesi.

Böyle bir durumda aşağıdakileri yapmanızı öneriyoruz:

Cihazınızın bataryasını tam olarak doldurmayın veya boşaltmayın. Şarj seviyesinin yüzde 50 civarında olmasını sağlayın. Aygıtınızı tamamen boş şarjla saklarsanız, pil derin deşarj durumuna geçebilir ve bir daha şarj olmayabilir. Buna karşılık, aygıtınızı uzun bir süre boyunca tam şarjla sakladığınızda da pil kapasitesinde azalma olabiliyor ve bu durum pil ömrünün kısalmasına neden olabilir.

GEREKSİZ PİL KULLANIMINI ÖNLEMEK İÇİN İPHONE’Yİ ARA SIRA KAPATIN

Cihazınızı 32 derece sıcaklığın altındaki serin ve nemsiz bir ortama yerleştirin. Aygıtınızı altı aydan uzun bir süre saklamayı planlıyorsanız, altı ayda bir yüzde 50’ye kadar şarj edin.
Aygıtınızı sakladığınız süreye bağlı olarak, uzun süreli bir saklama döneminin sonunda tekrar kullanmaya başladığınızda şarj seviyesi düşük olabiliyor. Saklama döneminin sonunda aygıtınızı kullanabilmeniz için orijinal adaptörüyle 20 dakika şarj etmeniz gerekebilir.

iOS 5 veya daha yeni bir iOS sürümünü kullanıyorsanız, güncelleme olup olmadığını öğrenin. Ayarlar > Genel > Yazılım Güncelleme’ye gidin.
Güncelleme varsa, telefonunuzu bir güç kaynağına bağlayarak kablosuz olarak güncelleyebilirsiniz ya da bilgisayarınıza bağlayıp iTunes’un en son sürümünü kullanarak güncelleme yapabilirsiniz.

AYARLARINIZI OPTİMİZE EDİN

Telefonu nasıl kullanırsanız kullanın, pil ömrünü korumanın iki basit yolu vardır: Ekranınızın parlaklığını ayarlayın ve Wi-Fi kullanın. Pil ömrünü uzatmak için ekranın parlaklığını azaltın veya Otomatik Parlaklık ayarını açın.

Ekran parlaklığını azaltmak için Denetim Merkezi’ni açın ve Parlaklık ayar çubuğunu aşağı çekin. Otomatik Parlaklık seçeneği, ekranınızı ortamdaki ışık koşullarına göre otomatik olarak ayarlar. Bu seçeneği etkinleştirmek için Ayarlar > Genel > Erişilebilirlik > Ekran Kolaylıkları bölümüne gidip Otomatik Parlaklık’ı Açık olarak ayarlayın.

Aygıtınızı verilere erişmek için kullandığınızda Wi-Fi bağlantısı hücresel ağdan daha az enerji kullanır. Bu yüzden Wi-Fi özelliğini her zaman açık tutmanızı öneririz. Wi-Fi özelliğini etkin duruma getirmek için Ayarlar > Wi-Fi bölümüne giderek bir Wi-Fi ağına bağlanın.

DÜŞÜK GÜÇ MODU’NU ETKİNLEŞTİRİN

iOS 9 ile kullanıma sunulan Düşük Güç Modu, iPhone’unuzun şarjı azalmaya başladığında pil ömrünü uzatmanın kolay bir yolu diyebiliriz. iPhone’unuz, pil seviyesi yüzde 20’ye ve daha sonra yüzde 10’a düştüğünde sizi bilgilendirerek tek dokunuşla Düşük Güç Modu’nu etkinleştirmenize imkan sağlıyor. Dilerseniz bu modu Ayarlar > Pil menüsünden de etkinleştirebilirsiniz. Düşük Güç Modu ekran parlaklığını azaltıyor böylelikle aygıt performansını optimize ederek sistem animasyonlarını en aza indiriyor.

İlginizi Çekebilir  iPhone Fiyatları Ülkemizde Ne Kadar Değişim Gösteriyor?

Uygulamalar (Mail dahil) arka planda içerik indirmez; AirDrop, iCloud eşzamanlama ve Süreklilik gibi özellikler devre dışı bırakılır. Ancak telefon görüşmesi yapmak, mail ve mesaj alıp göndermek, internete girmek gibi temel işlevleri kullanmaya devam edebilirsiniz. Telefonunuz tekrar şarj edildiğinde Düşük Güç Modu otomatik olarak kapanıyor.

PİL KULLANIMI BİLGİLERİNİ GÖRÜNTÜLEYİN

iOS ile, telefonun pil ömrünü kolayca yönetebiliyorsunuz. Örneğin telefonunuz o anda şarjda değilse, her bir uygulamanın pili hangi oranda kullandığını görebiliyorsunuz. Kullanım durumunu görüntülemek için Ayarlar > Pil menüsüne gitmeniz gerekiyor.

Kullandığınız uygulamaların altında görebileceğiniz olası mesajlar şunlardır:

Arka Plan Aktivitesi. Bu mesaj, ilgili uygulamanın arka plandayken de pil kullandığını belirtiyor. Yani siz başka bir uygulamayı kullanırken o uygulama şarj harcamaya devam ediyor.

Pil ömrünü artırmak için, uygulamaların arka planda yenilenmesine imkan veren özelliği kapatabilirsiniz. Ayarlar > Genel > Arka Planda Uygulama Yenile bölümüne gidin, Wi-Fi veya Wi-Fi ve Hücresel Veri’yi seçin. Ya da Arka Planda Uygulama Yenile özelliğini tamamen devre dışı bırakmak için Kapalı’yı seçin.

Mail uygulaması için Arka Plan Aktivitesi söz konusuysa verilerin manuel olarak alınmasını seçebilir veya verilerin alınması için geçerli zaman aralığını artırabilirsiniz. Ayarlar > Parolalar ve Hesaplar > Yeni Verileri Al’a gidin.

KONUM VE ARKA PLAN KONUMUNU KAPATIN

İlgili uygulama için Konum Servisleri’ni kapatarak pil ömrünü optimize edebiliyorsunuz. Ayarlar > Gizlilik > Konum Servisleri’nden bu özelliği kapatın.

Konum Servisleri’nde her uygulamayı kendi izin ayarıyla birlikte görebilirsiniz. Kısa süre önce konum servislerini kullanmış olan uygulamaların açık/kapalı düğmesinin yanında bir gösterge bulunuyor. Ana Ekran ve Kilit Ekranı. Bu mesaj, aygıtınızda Ana Ekran’ın veya Kilit Ekranı’nın görüntülendiğini belirtiyor. Örneğin ekranın etkinleştirilmesi için Ana Ekran düğmesine basılmış veya ekran bir bildirim tarafından etkinleştirilmiş olabilir.

Bir uygulama, gönderdiği bildirimlerle ekranınızı sık sık aktif mod’a getiriyorsa Ayarlar > Bildirimler’den o uygulama için iletilen bildirimleri kapatabilirsiniz. İlgili uygulamaya dokunun ve Bildirimlere İzin Ver’i Kapalı olarak ayarlayın.

Pil performansını etkileyen bir başka durumsa, hücresel kapsama yok ve sinyal zayıf mesajlarıdır. Bu mesaj, kapsama alanı dışındaki bir bölgede bulunduğunuzu ve iOS telefonunun daha güçlü bir sinyal aradığını veya aygıtınızı sinyalin zayıf olduğu koşullarda kullandığınızı belirtiyor. Bu, pil ömrünü etkileyen bir durumdur. Uçak Modu’nu açarak pil ömrünü optimize edebilirsiniz. Denetim Merkezi’ni açın ve Uçak Modu simgesine dokunun. Uçak Modu’ndayken arama yapamayacağınızı veya alamayacağınızı lütfen unutmayın.

Telefonunuzun performansı bu öneriler ile yine de artmıyorsa, onun bir CepteTamir ekibinin elinden geçmesi gerekiyor demektir. iPhone ekran değişim fiyatlarının listesine ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz. iPhone için batarya değişimini merak ediyorsanız ona da buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

CEPTEKORUMA FARKI

CepteKoruma sıfır, ikinci el hatta yurt dışından aldığınız cihazlara bile alabileceğiniz müşteri ve cihaz odaklı üstün bir koruma paketidir.

CepteKoruma paketi telefon kaskosu veya telefon sigortası değildir ancak aynı hizmeti hatta çok daha iyisini sunar.

Akıllı cihazlarınız için 1 yılda 3 ücretsiz tamir hakkı sunan CepteKoruma paketi arızanın kimin tarafından veya nasıl yapıldığıyla ilgilenmez.

Arızalanan veya kırılan cihazlarınızı sadece bize bildirim göndererek tamir talebinde bulunabilir ve cihazınızı ücretsiz tamir ettirebilirsiniz.

Üstelik ömrü dolan veya performansı biten bataryalarınızı da değiştirebileceksiniz.

CepteKoruma hakkında bilgi almak ve paketi satın almak için hemen CepteKoruma mağazasını ziyaret edin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir