Blog

Samsung Hızlandırma Yöntemleri

SAMSUNG HIZLANDIRMA YÖNTEMLERİ

Samsung hızlandırma yöntemleri ile dünyanın en çok satan markası olan Samsung cihazlarını nasıl hızlandırabileceğinizi anlatacağız.

İsterseniz iPhone kullanın isterseniz Android bir telefon Samsung kullanın, zaman içinde kullanıma bağlı olarak telefonunuz yavaşlayacaktır. Neyse ki bu durumu aşmak için pratik çözümler bulunuyor.

Telefonunuzu yavaş kullanmak zorunda değilsiniz. iPhone hızlandırma çözümlerinden sonra Samsung hangi bir telefon için de geçerli olduğu için bu yöntemleri rahatlıkla uygulayabilirsiniz.

1-UYGULAMA ÖNBELLEĞİNİ TEMİZLEYİN

Önbellek verileri aslında cihazınızı hızlandırmak için vardır. Telefonunuz bazı verileri kaydederek sistemden yükleme sürelerini kısaltabilir. Örneğin bir web sitesine veya uygulamaya her girdiğinizde, cihaz tüm verileri tekrar tekrar İnternet’ten indirmek yerine önceden indirilen verileri kullanır.

Böylece web sayfaları daha hızlı yüklenir, uygulamalar daha hızlı işlem yapar. Telefonunuzun yavaşlama prensibinde burada önbellek verilerinin yüksek veri kaydetmesi ve artık dahili depolama alanının büyük kısmını doldurması ve telefonu yavaşlatmasından kaynaklıdır.

Aylar önce ziyaret ettiğiniz bir web sitesinin verilerine artık ihtiyacınız olmayabilir. Bu nedenle zaman zaman bu verileri temizlemeniz, telefonun ağırlaşmasını engelleyecektir.

NASIL YAPILIR?

Ayarlar> Hafıza> “Önbelleklenen Veriler”> silme işlemini onaylayın. Daha sonra ise telefonunuza depolama alanını açın.

Samsung telefonunuz için nasıl hızlandıracağınızı düşünüyorsanız, depolama bölümüne bakmanızda fayda var. Çünkü çoğu akıllı telefon kullanıcısı müzik kütüphanesinin tamamını cihazında tutuyor.

Telefonunuza çalışması için boş alan gerekiyor. Dolayısıyla müzik, fotoğraf ve video dosyalarıyla tüm hafızayı doldurmadığından emin olun.

2-DOSYALARI YEDEKLEYİP, TELEFONDA FAZLA VERİ BİRİKMEDEN SİLMEK

Düzenli aralıklarla dosyalarınızı temizleyerek depolama için ek alan açabilir ve telefonunuzu rahatlatabilirsiniz.

Dosyalarım menüsüne girdiğinizde müzik, video, fotoğraf gibi dosyaların toplamda ne kadar yer kapladığını görebilirsiniz.

Buradan eski dosyalarınızı bilgisayarınıza aktararak silebilir ve kalan dosyaların ne kadar yer kapladığını kontrol edebilirsiniz.

3-BİRKAÇ HAFTADIR KULLANMIYORSAN O UYGULAMAYI KALDIR!

Uzun zamandır kullanmadığınız bir uygulama varsa telefonunuzu boşu boşuna yavaşlatmaktadır. Siz siz olun 2 haftadır bir uygulamayı kullanmıyorsanız onu kaldırın.

NASIL YAPILIR?

Ayarlar> Uygulama Yöneticisi ve silmek istediğiniz uygulamaları seçerek bu işlemi yapabilirsiniz.

4-WİDGET KULLANMAYIN

Widget’ler istediğiniz bilgiye hızlıca göz atabilmeniz için harika özellikler, fakat maalesef cihazınızı yavaşlatırlar.

Bu bilgi pencereleri güncel kalmak için sürekli veri çeker, bu nedenle RAM’i sürekli meşgul edeceği anlamına gelmektedir.

Sadece hızı değil aynı zamanda pil ömrünüzü ve internet paketinizin de fazla çalışmasına ve yavaşlamasına neden olur. Bu nedenle sizin için çok önemli olmayan widget’ları kaldırmalısınız.

NASIL YAPILIR?

Widget’ın üzerine dokunarak basılı tutun> Ekranın üst tarafında çıkan çöp kutusu simgesine sürükleyerek kaldırın işte bu kadar basit.

Bunun yanında, ana ekranda tıpkı bilgisayarlar gibi fazladan uygulama varsa yavaşlama olacaktır. Bu nedenle ana ekranınızda en sık kullandığınız uygulamalarınızı bırakın, gerisini ana ekrandan kaldırın.

5-BLOATWARE’İ DEVREDIŞI BIRAKIN

Telefonlarımız kaldırılması kolay olmayan bazı uygulamalarla gelir. Bloatware de Android’inize (Vanilla Android’e ek olarak) önceden yüklenmiş olan ekstra yazılımlardan biridir.

Her türlü uygulamayı içerebilir, ancak en dikkate değer örnekler sahip olmanız gereken taşıyıcı uygulamalar ve/veya deneme uygulamalarıdır.

Bu uygulamalar telefonunuzda yer kaplar veya en azından sizin bilginiz olmadan arka planda çalışabilir. Bu nedenle Bloatware’i devredışı bırakmanızda fayda var.

NASIL YAPILIR?

Ayarlar> Uygulama Yöneticisi> (Telefonunuzdaki uygulamaların tam listesini görmek için) Tümü> Devre Dışı Bırak veya Kaldır

6-BLUETOOTH’U KAPALI TUTUN

İhtiyacınız olmadığı zamanlarda Bluetooth, Mobile Hotspot, radyo gibi bağlantı opsiyonlarını kapatın.

Fark çok büyük olmasa da hem pil ömrünü uzatmış olursunuz hem de telefonunuzun arka planında sürekli olarak veri aktarma işlemini yapmasını engellemiş olursunuz.

Bu arada çoğu uygulamanın çalışması için bir konum bilgisine ihtiyaç olduğundan konum özelliğini kapatmanızı önermeyiz.

7-CHROME UYGULAMASINI OPTİMİZE EDİN

Samsung kullanıcılarının yaklaşık %90’ı mobil web’de gezinmek için Chrome tarayıcısını kullanıyor.

Chrome Android uygulamasındaki veri tasarrufu modu, Google’ın görüntülediğiniz sayfalardaki veri kullanımını %30 oranında, videolar için ise yüzde 50’ye varan oranda azaltarak daha hızlı göz atma imkanı sağlar.

NASIL YAPILIR?

Chrome> Üç nokta simgesi> Ayarlar> Veri Tasarrufu aktif et>

8-ANİMASYONLARI DEVRE DIŞI BIRAKIN

Android bize ana ekrana geri dönerken ya da uygulamalar arasında gezinirken havalı geçiş efektleri gösterir.

Ancak bu görünüm her ne kadar güzel olsa da ekranın her seferinde yeniden tasarlanması daha fazla zaman alır.

Bu nedenle animasyonları devre dışı bırakmak cihaz hızına katkı sağlar.

NASIL YAPILIR?

Ayarlar menüsünden Cihaz Hakkında seçeneğini bulun ve tıklayın. Buradaki Yapım Numarası üzerine basılı tuttuğunuzda geliştirici moduna geçeceksiniz.

İlginizi Çekebilir  Samsung Servis Hizmeti CepteTamir Kalitesiyle Geliyor

Geri döndüğünüzde Ayarlar menüsünde “Geliştici Seçenekleri”ni göreceksiniz, buraya tıklayın.

Çizim bölümünün altında “Pencere Animasyon Ayarı” kısmına tıklayın. Animasyon Kapalı seçeneğini işaretleyin.

Aynı işlemi Geçiş Animasyonu Ölçeği ve Animatör Süre Ölçeği seçeneklerinde de uygulayın.

KİLİT EKRANI ANİMASYONLARINI KALDIRMA NASIL YAPILIR?

Ayarlar menüsünden Kilit Ekranı’na gidin. Kilit efektini seçin. Yok olarak işaretleyin. Ayrıca ana ekran ve kilit ekranı görsellerin hareketli olmaması da cihazınızın hızına katkı sağlayacaktır.

9-RAM’İ ARTIRIN

Birden fazla uygulama ve birden fazla görev için farklı araçlar kullanmak yoğun çalışan insanlar için gerekli olabilecek bir imkandır.

Fakat çok fazla uygulama kullanmak cihaz hızını ve performansını etkileyebilir. Artık kullanmadığınız uygulamaları hızlı bir şekilde kapatmak için Çalışan Uygulamalar ya da Son Uygulamalar listesini açarak çıkmak istediklerinizi kaydırabilirsiniz.

Bu ekranda ayrıca sol alt köşede bir pasta grafik simgesi göreceksiniz. Buraya dokunarak RAM bölümüne gidebilir ve çalışan uygulamaların ne kadar Ram kullandığını görebilirsiniz.

Belleği Temizle’ye tıklayarak gereksiz şekilde çalışan tüm arka plan işlemlerini tek seferde kapatabilirsiniz.

Ayrıca Ayarlar menüsünden Uygulama Yöneticisi’ne giderek tüm uygulamalarınızın listesini görebilir ve uygulamalara tıklayarak hangisinin ne kadar RAM kullandığına bakabilirsiniz.

Bu seçenek her telefonda farklı görünebilir; Ayarlar’da Uygulamalar, Uygulama Yöneticisi ya da Smart Manager (Akıllı Yönetici) seçeneklerinden birini arayabilirsiniz.

10-YAZILIMI GÜNCEL TUTUN

Yazılım güncellemeleri her zaman yeni özelliklerle ilgili değildir. OTA güncellemelerinin temel amacı çoğu zaman hataları ayıklamak ve performansı geliştirmek üzerinedir.

Bu nedenle telefonunuzun yazılımının her zaman güncel olduğundan emin olun.

Kısaca bir hızlandırma yöntemi istiyorsanız:

  • Kullanmadığınız ve kullanmadığınız ön yüklü uygulamaları silin, devre dışı bırakın.
  • Her zaman arka planda çalışması gerekmeyen uygulamaları uyutun!
  • RAM temizleme uygulamaları yerine, güç tüketen uygulamayı sonlandırın! En son kullandığınız uygulamalar kısmını belirli aralıklarla, 3. Parti bir uygulama kullanmadan kapatın.
  • Uygulamaların bazı dosyaları ön bellekleyerek, depolama alanına kaydetmesi, uygulamayı daha sonraki çalıştırmalarda daha hızlı çalıştırabiliyor. Fakat depolama alanını günümüzde pek çok uygulama fazlasıyla işgal ediyor. Eğer depolama sorunu yaşıyorsanız, düzenli bir şekilde, uygulamaların ön belleklediği dosyaları silebilirsiniz.
  • Ana sayfada gösterilen simge sayısının artması, hareketli duvar kağıdı gibi, yüksek ekran çözünürlüğü gibi detaylar, telefonu hem daha çok güç tüketmeye zorlar, hem de onu yavaşlatır.
SAMSUNG BATARYA DEĞİŞİMİ

Ama yine de Samsung telefonunuzun yavaş olmasından şikayetçi iseniz bataryasını değiştirmek de bir çözüm olabilir.

Samsung batarya problemlerinden cihazınız performansında azalmalar olur çözüm ise CepteTamir olarak size orijinal batarya değişimi sunuyoruz.

Bu sorunları CepteTamir’in uzman ekibi istediğiniz gün ve yerde gözlerinizin önünde halleder. Hemen siz de tamir talebinde bulunun avantajlı fiyatları kaçırmayın.

Samsung model telefonlarda kullanımdan kaynaklanan durumlardan dolayı batarya sorunları yaşamanız çok olası bir durumdur.

Bataryanızın çok hızlı bitmesi hem sizin için büyük bir sorunken hem de yanınıza şarj aleti, powerbank gibi şarjınınızın bitmesi durumunda kullanacağınız destekleri almak zorunda kalırsınız.

Bataryaların kısa süreler içinde bitmesi batarya ömrünün sona ermeye başlamasıyla ya da bataryanın şişmesi ile karşılaşılmasından kaynaklanmaktadır.

Batarya değişimi alanında uzman ve tecrübeli CepteTamir Samsung teknisyenlerimiz tarafından, yapılmaktadır.

Üstelik eğer İstanbul da ikamet ediyorsanız işlemleri sizin yanınıza gelerek gözünüzün önünde yapıyoruz. Değiştireceğimiz batarya orijinal olup 6 ay CepteTamir garantisi altında olacaktır.

Batarya değişim işlemleri yaklaşık olarak 30 dakika sürmektedir. Şayet İstanbul dışından telefonunuzu bize gönderecekseniz ücretsiz kargo hizmetimizi kullanabilirsiniz.

Kargo elimize ulaşır ulaşmaz aynı gün batarya değişim işlemleri gerçekleştirilerek size yeniden ücretsiz kargo ile gönderimi sağlanır. ‘’Kargo Gönderim Sayfamızı’’ ziyaret edebilirsiniz.

  • Batarya değişiminde orijinal ürün kullanılır.
  • Telefon sıfırlanmaz, bilgileriniz kesinlikle silinmez.
  • Bataryanın şarj dayanıklılık süresi ilk günkü performansına geri döner.
  • Bataryada ortaya çıkabilecek arızalar için 6 ay garanti verilir.
  • Garanti süresi içerisinde batarya ile ilgili kullanıcı hatası dışında karşılaşılan teknik sorunlar ücretsiz olarak Samsung teknisyenlerimiz tarafından çözüme kavuşturulmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir